فروم سیستم های صوتی

جستجوي پيشرفته
امروز شنبه Jan 21, 2017 5:44 pm

همه زمانها با ساعت محلی UTC + 3:30 [ DST ] تنظیم شده اند

ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 571 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  بعدي
نويسنده پيغام
 موضوع پست: ...در مورد باکس سـاب ووفر (enclosure)
پستارسال شده در: يکشنبه Jun 06, 2010 6:00 am 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

تاريخ عضويت: دوشنبه Mar 15, 2010 11:22 pm
خودرو: _____
پخش: Blaupunkt mp57
دوستان عزیز توی این تاپیک مسائل مربوط به باکس ها و در مهوم اصلی انکلوژر بررسی میکنیم و می بینیم اصلا چه فایده ای دارن و یه سـاب ووفر یا درایور(باند.. کامپوننت.. مید بیسس و...) چه نیازی به باکس دارن؟
باقی سوالات عمومی و اطلاعات باکس ها رو هم اینجا مطرح میکنیم.

اول بررسی می کنیم انکلوژر چیه؟
enclosure : انکلوژر (یا همون باکس) محیط محصوری محسوب میشه که توش هوا وجود داره و با شکل خاصی که مناسب با درایورش داره صوت رو هدایت ، فیلـــتر و تقویت میکنه .. و با تاثیری که بوسیله ی هدایت هوای داخلش روی درایورش (اعم از سـاب ووفر، اسپیکر یا غیره) میزاره باعث میشه منبع صوتی در محدوده ی مکانیکی که میتونه صوت تولید کنه صدای مورد نظر مارو با کمترین اتلاف انرژِی تولید کنه..
فایده : انکلوژر اصوات پراکنده ای که از منبع تولید میشه (out-of-phase-sound) رو هدایت و یکسو سازی میکنه.. منبع صوتیمون مثل سـاب ووفر رو با فشار هوای در جریان داخلش کنترل میکنه .. اصوات اضافی رو فیلـــتر میکنه و هوای در جریان در اثر صوت رو کنترل و یکسان سازی میکنه.. که این مورد باعث تقویت صوت در محدوده مورد نظر ما میشه..

زیر مجموعه ها: باکس سـاب ووفر ، هورن شیپ ، کیک پنل و مواردی این شکلی همه از زیر مجموعه های انکلوژر محسوب میشن.
تصوير

..
تا قبل از سال 1950 تولید کننده های محصولات صوتی به لزوم استفاده از انکلوژر در محصولاتشون پی نبرده بودن... ابتدا به تاثیر باکس روی بیس ریفلکس پی برده شد و سپس کم کم روی اکثر تولید کننده های اموج صوتی کاربرد پیدا کرد..و امروزه میبینیم روی اکثر تولید کننده های صوت استفاده میشه..
..
انکلوژرها از نظر نوع چمبر به دو نوع پورتد و سیلد و از نظر شکل به 1 چمبر و 2 چمبر و مولتی چمبر تقسیم میشن..
عمده ترین نوع مورد استفاده 1 چمبر پورتد هستش..

چمبر chamber : به هر محیط محصوری که روی رفلکس صوت تاثیر می زاره چمبر میگویند... هر انکلوژر حداقل 1 چمبر دارد..

پورت: به سوراخ یا پورتی می گویند که باعث ارتباط بین چمبر و محیط بیرون از چمبرش میشه.. و بوسیله تغییر در سطح مقطع و طولش میشه فرکانس تیون باکس رو تغییر داد..
پورت ها شکلای مختلفی دارن .. به طور مثال توی هورن ها سطح مقطع ابتدای پورت کم و سطح مقطع انتهاش زیاده.

فرکانس تیون وقتی ما یه باکس پورتد یا پورت دار رو میسازیم این باکس از 2 تا جز اصلی ساخته شده معمولا.. پورت و چمبر.. خود پورت یه فرکانس تیون داره. چمبر هم یه فرکانس رزونانس داره.. از کنار هم گذاشتن پورت و چمبر که شامل پارامترای آکوستیکی خاص خودشون هستن توی فرمول خاص خودش یه فرکانس بدست میاد که بهش میگن فرکانس تیون.. اگه باکس ما خیلی بزرگ باشه و سابمون هم سـاب ووفر خوبی باشه بیشترین مقدار تقویت صدا توی فرکانس تیون بدست میاد ولی توی یه باکس عادی ماشینی بدلیل کوچیک بودن حجم و تاثیری که این حجم روی سـاب ووفر میذاره بیشترین تقویت به حدود 10 تا 30 هرتز بالاتر از فرکانس تیون منتقل میشه.. یعنی اگه ما مثلا یه باکس با فرکانس تیون 35 داشته باشیم.. ممکنه اگه یه سـاب ووفر رو توش بذاریم بیشترین مقدار تقویت روی فرکانس 55 اتفاق بیفته.

نکته جالب: حتی تاقچه ماشین که روش باند نصب میشه هم نوعی انکلوژر (در واقع ساده ترین نوعش.. depole enclosure ) هست..
که به دو محیط زیر باند و روی باند تقسیم میشه..

فری ایر (free air) یا اوپن بفل (open baffle) : اوپن بفل یا در اصطلاح عامیانه اش فری ایر به حالتی گفته میشه که سـاب ووفر یا باند روی تاقچه یا یه تخته نصب شده باشه و در واقع توی باکس نباشه. البته فری ایر در اصطلاح تخصصی به حالتی گفته میشه که سـاب ووفر اصلا به جایی وصل نیست و کار میکنه.. یعنی مثلا روی زمین هستش.
در این حالت تقریبا میشه گفت سـاب ووفر صدایی نمیتونه تولید کنه چون فرکانس های جلو و پشت کاملا همدیگه رو خنثی میکنن.

Dixel برای این پست توسط این کاربر like شده: ali jangi
بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
 موضوع پست: Re: ...در مورد باکس سـاب ووفر (enclosure)
پستارسال شده در: سه شنبه Jul 20, 2010 9:03 am 
آفلاين
مقام دار SQ
نماد کاربر

تاريخ عضويت: پنج شنبه Jul 01, 2010 11:30 am
پخش: nakamichi cd400
آمپ اسپیکرها: AUDISON 6.420 cs2
اسپیکرهای جلو: DLS UP5i
اسپیکرهای عقب: mid bass 8
ساب ووفر: NAKAMICHI 124
آمپ ساب ووفر: DLS
سلام وحید
یه توضیحی راجع به باکسهای پاور هورن و هیرو سل میدی :3:

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: يکشنبه Aug 01, 2010 10:10 pm 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

سلام.
مجید جان باکسای پاور هورن سری جدیدی از باکسا هستن که مخلوطی از باکسای بیس هورن معروف و باکسای پورتد معمولی هستن.. در حقیقت باکسای بیس هورن برای حداکثر شدت صدا توی کمترین جای ممکن هست.. البته این باکسا بنظر من بدرد مسابقه هم میخورن و نکته مثبت بزرگشون لو بیس خیلی زیادشونه.. توی ویبره باید یه چیزی حدود 50 درصد قویتر از یه پورتد باشن.. البته اگه بالا تیون بشن توی کوبش هم قوین.
شکل ساختاریشون هم یه چمبر نسبتا بزرگ در ابعاد ای بی اس با پورت هایی به شکل هورنه.. یعنی دهنه پورت اولش نازکه ولی هرچی جلوتر میره به صورت توانی زیادتر میشه.. من این باکسو توی ابعاد کوچیک ساختم و تست کردم و نتیجه برام خیلی جالب بود.. سـاب ووفر خودم رو هم که ساختم توی همین نوع باکسا میزارم.. چون علاوه بر صدا بنظر من قیافه شون هم تداعی کننده قدرته.. چون دهنه پورتا از سابم بزرگتر میشه!
راستش من مشابه این باکسو توی اینترنت تا حالا ندیدم و شاید ابتکار جدیدی توی سیستم بازی باشه..
.
باکسای هیرو سل هم باکسای پورتد یا بیس هورن مسابقه ای هستن که با حجمای خیلی بزرگ ساخته میشن.. مثلا حجم 1000 لیتر.. بیشتر بدرد نمایشگاه یا مسابقه رکورد گیری میخوره.

Dixel برای این پست توسط این کاربر like شده: sinaa2000
بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: دوشنبه Aug 09, 2010 11:53 pm 
آفلاين
130 دسیل!
نماد کاربر

تاريخ عضويت: دوشنبه Aug 09, 2010 11:54 am
پخش: CLARION 785
آمپ اسپیکرها: helix A4
اسپیکرهای جلو: 660GTI
ساب ووفر: W15GTI
آمپ ساب ووفر: CROWN2200.1
Dixel نوشته است:
سلام.
مجید جان باکسای پاور هورن سری جدیدی از باکسا هستن که مخلوطی از باکسای بیس هورن معروف و باکسای پورتد معمولی هستن.. در حقیقت باکسای بیس هورن برای حداکثر شدت صدا توی کمترین جای ممکن هست.. البته این باکسا بنظر من بدرد مسابقه هم میخورن و نکته مثبت بزرگشون لو بیس خیلی زیادشونه.. توی ویبره باید یه چیزی حدود 50 درصد قویتر از یه پورتد باشن.. البته اگه بالا تیون بشن توی کوبش هم قوین.
شکل ساختاریشون هم یه چمبر نسبتا بزرگ در ابعاد ای بی اس با پورت هایی به شکل هورنه.. یعنی دهنه پورت اولش نازکه ولی هرچی جلوتر میره به صورت توانی زیادتر میشه.. من این باکسو توی ابعاد کوچیک ساختم و تست کردم و نتیجه برام خیلی جالب بود.. سـاب ووفر خودم رو هم که ساختم توی همین نوع باکسا میزارم.. چون علاوه بر صدا بنظر من قیافه شون هم تداعی کننده قدرته.. چون دهنه پورتا از سابم بزرگتر میشه!
راستش من مشابه این باکسو توی اینترنت تا حالا ندیدم و شاید ابتکار جدیدی توی سیستم بازی باشه..
.
باکسای هیرو سل هم باکسای پورتد یا بیس هورن مسابقه ای هستن که با حجمای خیلی بزرگ ساخته میشن.. مثلا حجم 1000 لیتر.. بیشتر بدرد نمایشگاه یا مسابقه رکورد گیری میخوره.

سلام اقا وحيد حالت چطوره كم پيدايي :1:
شرمندم هر جا ميري مزاحمت ميشم
ولي اين قسمتي كه بلد كردم رو با چي ميشه ساخت :23:

خريدار بيت وان نو يا كاركرده

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: سه شنبه Aug 10, 2010 5:00 am 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

alex نوشته است:
Dixel نوشته است:
سلام.
.

سلام اقا وحيد حالت چطوره كم پيدايي :1:
شرمندم هر جا ميري مزاحمت ميشم
ولي اين قسمتي كه بلد كردم رو با چي ميشه ساخت :23:

ساتم.
مرسی خوبم صادق جان.

برای ساختش ورقای 5 میل ام دی اف رو خم میکنیم و بعد روی هم میچسبونیم.

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: شنبه Aug 14, 2010 3:20 am 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

باکسهای سیلد در واقع ساده ترین نوع انکلوژر(1) باکس ها هستند که یک چمبر(2) داشته و فاقد پورت(3) هستند در حقیقت وظیفه اصلی این باکس ها از بین بردن فرکانس های تولید شده توسط پشت ووفر در حرکت صفحه ووفر می باشد چون فرکانس های تولید شده توسط پشت ووفر با قدرتی نزدیک به فرکانس های تولید شده ی جلوی ووفر و با فاز معکوس هستند.که باعث خنثی شدن فرکانس های تولید شده توسط جلویsealed سیلد باکس box sub ووفر می شوند و کارایی سـاب ووفر ووفر بسیار کم میشود.
حال اگر این نوع باکس با ابعاد مناسب و متناسب با پارامتر های سـاب ووفر ووفر ساخته شوند کیفیت بسیار بالایی از سـاب ووفر و فرکانس های محدوده بیس عرضه میکنند و با کنترل بهتر ووفر و دمپینگ(4) سـاب ووفر بیشترین دقت سـاب ووفر را به همراه دارند. معمولا باکس های سیلد به دلیل بالا بردن کیفیت سـاب ووفر در صورت ساخت با حجم مناسب و حجم کمتر طرفداران زیادی دارند. این نوع باکس ها در حجم های خاص تحمل سـاب ووفر ووفر را نیز بالاتر میبرند
چون هوای محبوس در باکس با ایجاد حالت فنریت اکسکرژن (5) سـاب ووفر را کنترل کرده و سـاب ووفر با میزان توان ورودی مساوی فشار را بهتر تحمل میکند.
1.Enclosure 2.Chamber 3.Port 4.Damping 5.Excursion 6.Classic-sel
7.Thile-Small parameters 8.Flat Response Frequency

بیشترین باکسایی که در حال حاضر میبینیم همین نوع باکسا هستن.
نکته ی مهم طراحی این باکسا در نظر گرفتن حجمشونه با توجه به صدایی که میخوایم و سابی که داریم.. معمولا هرچی حجم این باکسا کمتر میشه بیسشون تقه ای تر و با پیک فرکانس بالاتره (چون ووفر راحت نمیتونه حرکت کنه) و دقتشونم بیشتره ولی هرچی حجم بیشتر میشه بیس ها نرمتر میشه و یکم هم قویتر . معمولا هم باکسای سیلد بزرگتر صدای دلنشینتری دارن و برای سیستمای کیفیتی مناسبترن.. البته این یه اصل نیست.
یه نکته ی مهم هم ساخت این باکسا داره و اون اینه که باکس رو با مواد خوبی مثل ام دی اف بسازیم و با دقت بالاتر و بدون منفذ و محکم چون هرکدوم از این عوامل اگه مناسب نباشن صدا ضعیفتر و بی کیفیتتر میشه.

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: چهارشنبه Aug 18, 2010 10:33 pm 
آفلاين
5 دسیبل!
نماد کاربر

تاريخ عضويت: چهارشنبه Aug 18, 2010 9:28 am
کجایی حاج وحید :9:
تو باکس های پیشنهادی ارث کوییک نوشته بود هرچی حجم میره بالا تر فرکانس های پایین قویتر پخش میشن در باکس های سیلد
این فرمولی نداره؟قیاسیه فقط؟

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: يکشنبه Aug 29, 2010 6:12 am 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

Dr.k نوشته است:
کجایی حاج وحید :9:
تو باکس های پیشنهادی ارث کوییک نوشته بود هرچی حجم میره بالا تر فرکانس های پایین قویتر پخش میشن در باکس های سیلد
این فرمولی نداره؟قیاسیه فقط؟

هی من منتظر شدم بقیه بچه ها جواب بدن .. فکر کنم بقیه بچه ها منتظر بودن من جواب بدم..
درسته.. چون با بالاتر رفتن حجم توی سیلد حرکت ووفر راحتتر و بیشتر میشه و اکسکرژن بیشتر سـاب ووفر معمولا مساویه با اجرای قویتر فرکانسای پایینتر.
این که بخوای تقویت فرکانسای پایین رو ببینیم فقط با نرم افزار ممکنه چون هر سـاب ووفر رفتار خاص خودشو داره و نمیشه یه فرمول ثابت در نظر گرفت .
حالا یه نکته ای هست: هیچ سابی با کم شدن حجم توی فرکانس پایینتر قوی نمیشه ولی این امکان هم هست که با بالاتر رفتن حجم هم خیلی قوی نشه (بدلیل بالا بودن حجم باکس یا کوچیک بودن ووفر)

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: شنبه Sep 11, 2010 12:27 pm 
آفلاين
5 دسیبل!
نماد کاربر

تاريخ عضويت: چهارشنبه Aug 18, 2010 9:28 am
کاملا درسته :17:

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: يکشنبه Nov 07, 2010 3:33 pm 
آفلاين
60 دسیبل!

تاريخ عضويت: چهارشنبه Aug 18, 2010 9:33 am
سلام وحید
وحید جان میخواستم ببنیم اگه کسی بخواد سابرو بصورت ریورز ببنده :
1- ایا باید باکس سیلد درست کنه یا پورتد؟
2- ایا لیتراژ و تیون برای باکس هایی که سـاب ووفر می خواد بصورت ریورز روشون بسته بشه محاصبه اش مثل همون باکس هایی هست که سـاب ووفر روشون بصورت نرماله؟

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: يکشنبه Nov 07, 2010 3:38 pm 
آفلاين
130 دسیل!

تاريخ عضويت: چهارشنبه Aug 18, 2010 2:17 am
farzad_slr نوشته است:
سلام وحید
وحید جان میخواستم ببنیم اگه کسی بخواد سابرو بصورت ریورز ببنده :
1- ایا باید باکس سیلد درست کنه یا پورتد؟
2- ایا لیتراژ و تیون برای باکس هایی که سـاب ووفر می خواد بصورت ریورز روشون بسته بشه محاصبه اش مثل همون باکس هایی هست که سـاب ووفر روشون بصورت نرماله؟

یا اجازه:
برای سیلد که فکر نمیکنم تفاوتی داشته باشه،ولی برای پورتد فکر کنم باید اندازه حجم پشت سـاب ووفر رو که در محاسبات در نظر گرفته بودیم رو حذف کنیم!

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: يکشنبه Nov 07, 2010 8:08 pm 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

تاريخ عضويت: يکشنبه Aug 08, 2010 10:41 pm
بیشتر ریورز واسه زیبایی کاره مثلا آدیوبان بسکت های خوشکلی داره ریورز میبندن ولی توی سیلد ریورز میبندن که کویل راحت تر خنک بشه من خودم اینو امتحان کردم!
فقط میخواستم بدونم توی سیلد con area کم نمیشه؟ !

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: دوشنبه Nov 08, 2010 6:18 pm 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

amirhossein نوشته است:
بیشتر ریورز واسه زیبایی کاره مثلا آدیوبان بسکت های خوشکلی داره ریورز میبندن ولی توی سیلد ریورز میبندن که کویل راحت تر خنک بشه من خودم اینو امتحان کردم!

چرا میشه.. کلا یه سری از مشخصات سـاب ووفر ووفر عوض میشه و لوبیش ضعیفتر و کوبش یکم قویتر میشه معمولا..
با ذکر این نکته که توی یه باکس پورتد معمولی بیشتر صدای بیس از صفحه سـاب ووفر هستش و کمترش از پورته..
مثلا فرض کنید یه سـاب ووفر 3012 کنوود داری توی باکس پورتد 50 لیتری تیون 35.. یعنی همه چی معمولیه..
حدودا 70 درصد صدا از صفحه سابه و 30 درصد از پورت میاد بیرون.. حالا هرچی باکس بزرگتر میشه این درصد به نفع پورت زیاد میشه..

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: سه شنبه Nov 09, 2010 12:09 am 
آفلاين
10 دسیبل!
نماد کاربر

تاريخ عضويت: سه شنبه Aug 31, 2010 3:30 pm
خودرو: Pride
پخش: JVC R701 24BIT DAC
آمپ اسپیکرها: KENWOOD 6203
اسپیکرهای عقب: KENWOOD HQ 718EX
Dixel نوشته است:
amirhossein نوشته است:

چرا میشه.. کلا یه سری از مشخصات سـاب ووفر ووفر عوض میشه و لوبیش ضعیفتر و کوبش یکم قویتر میشه معمولا..
با ذکر این نکته که توی یه باکس پورتد معمولی بیشتر صدای بیس از صفحه سـاب ووفر هستش و کمترش از پورته..
مثلا فرض کنید یه سـاب ووفر 3012 کنوود داری توی باکس پورتد 50 لیتری تیون 35.. یعنی همه چی معمولیه..
حدودا 70 درصد صدا از صفحه سابه و 30 درصد از پورت میاد بیرون.. حالا هرچی باکس بزرگتر میشه این درصد به نفع پورت زیاد میشه..

با سلام
اقا وحید میخواستم بدونم که وقتی حجم بالا میره صدای تولیدی پورت بیشتر میشه به همون نصبت هم صدایی که صفحه وفر تولید میکنه کاهش پیدا میکنه یا مقدارش تغییر نمیکنه.
باتشکر مسعود :19:

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
پستارسال شده در: سه شنبه Nov 09, 2010 1:15 am 
آفلاين
Sound Pro
نماد کاربر

badboy11 نوشته است:
Dixel نوشته است:
amirhossein نوشته است:

با سلام
اقا وحید میخواستم بدونم که وقتی حجم بالا میره صدای تولیدی پورت بیشتر میشه به همون نصبت هم صدایی که صفحه وفر تولید میکنه کاهش پیدا میکنه یا مقدارش تغییر نمیکنه.
باتشکر مسعود :19:

سلام.
سوال جالبی بود..
نه اتفاقا صدای تولیدی از صفحه سـاب ووفر هم توی فرکانسای پایین مقداری افزایش پیدا میکنه ولی در مقابل صدایی که از پورت بیرون میاد با ضریب بالاتری بیشتر میشه..

بالا
 مشخصات  
پاسخ بهمراه نقل قول  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 571 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  بعدي

همه زمانها با ساعت محلی UTC + 3:30 [ DST ] تنظیم شده اند

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: - و 3 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

جستجو براي:
پرش به: